نماد سایت TOAMUZ

زبان ایتالیایی

زبان ایتالیایی

زبان ایتالیایی

زبان ایتالیایی ( La Lingua Italiana یا Italiano ) از شاخه‌های زبان لاتین است و با زبانهایی مانند اسپانیایی شباهت دارد .  در بین زبانهای لاتین، زبان ایتالیایی بیشترین واژگان مشترک با لاتین دارد و میتوان گفت که بسیاری از لغات آن تشابه بسیاری دارد .شعر ها و اپرا های معروف در ایتالیا به زبان لاتین هست هر چند زبان سانسکریپت نیز اجرا می شود ولی اپرا های لاتین میتواند بهتر توسط ایتالیایی زبان ها درک شود .

البته لازم به ذکر است زبان ایتالیایی شباهت بسیاری نیز به زبان انگلیسی از نظر لغات دارد . پس اگر زبان انگلیسی بلد هستید میتوانید راحت تر این زبان را بیاموزید . علاوه بر زبان انگلیسی زبان ایتالیایی شباهت بسیار نزدیکی به زبان اسپانیایی و پرتغالی دارد بطوری که کشور هایی که به این زبان صحبت می کنند می توانند یکدیگر را متوجه شوند .

زبان ایتالیایی یکی از زبان های شیرین و پر مخاطب در دنیای امروز توجه بسیاری از زبان آموزان را به سوی خود جلب کرده است . یکی از مشوق های عالی برای یادگیری این زبان می تواند بورس تحصیلیو ادامه تحصیل در همه مقاطع در ایتالیا به زبان ایتالیایی باشد .

گرامر زبان ایتالیایی :

از مهمترین موارد در راستای آموزش زبان ایتالیایی گرامر آن است . گرامر یا Grammar به معنی ساختار و سیستم یک زبان است . یعنی همان دستور زبان . مردم اغلب اوقات گرامر را به عنوان قوانین یک زبان تعبیر می کنند در صورتی که این طور نیست. این طرز فکر مستلزم این است که ابتدا کسی قوانینی برای صحبت کردن گذاشته باشد و بعد مردم طبق آن شروع به صحبت کرده باشند.

میتوان به طور کلی به موارد زیر جهت آشنایی به گرامر زبان ایتالیایی پرداخت . 

اسم در زبان ایتالیایی

اسم ها در زبان ایتالیایی دارای جنسیت و تعداد هستند که میتوان از روی حرف آخر کلمه بدان پی برد. البته برخی استثنا ها هم وجود دارند اما بدلیل اندک بودن میتوان گفت که تشخیص جنسیت و تعداد از روی حرف آخر اسم یک قانون نسبتا کلی است .

حروف تعریف معین در زبان ایتالیایی

در ایتالیایی برای معرفه کردن اسامی از حروف تعریف متفاوتی با توجه به تعداد ، جنسیت و حرف آغازین اسم استفاده می شود . برای مثال از حرف تعریف LA برای اسامی مفرد مونث که حرف آغازین بیصدا داشته باشند استفاده می شود.

حروف تعریف نامعین در زبان ایتالیایی

برای نکره کردن یا نامعین کردن حروف در حالت مفرد از un (یک) و مشتقات آن و برای نکره کردن اسامی جمع از degli و مشتقات آن استفاده می کنیم . حال این حروف تعریف به دو دسته ی حروف تعریف معین و حروف تعریف نامعین تقسیم می شوند . اگر شنونده و گوینده اسمی که به کار می برند برای هر دو آنها تعرف شده باشد و بدانند در مورد چیست از حروف تعریف معین در زبان ایتالیایی ولی اگر اسم تعرف شده مشخص نباشد از حروف تعریف نامعین استفاده می گردد. مثلا یک کتاب یا کتابی .

افعال در زبان ایتالیایی

افعال در زبان ایتالیایی صرف می شوند . برخی افعال صرف شدن قاعده مند و برخی دیگر بدون قاعده صرف می شوند .  فعل یا کارواژه به بخشی از سخن گفته می‌شود که نمایانگر کار انجام شده یا یک رویداد یا یک حالت باشد.

افعال در زبان ایتالیایی صرف می شوند و از شخص فاعل تبعیت می کنند و از نظر زمانی هم مانند سایر زبان ها زمان گذشته ، حال و آینده دارد .

اصطلاحات پرکاربرد ایتالیایی

زبان یاتالیایی بسیار شیرین و آهنگین است . در این قسمت برخی اطلاحات پرکاربرد ایتالیایی را به شما معرفی می کنیم . کشور ایتالیا هر ساله بسیاری توریست را  به دلیل جاذبه های گردشگری و تاریخی جذب می کند . یاد گرفتن برخی اصطلاحات می تواند ما را در یادگیری سرعتر و بهتر یک زبان یاری کند .

آزمون های زبان ایتالیایی

آزمون ها برای یادگیری هر زبان و تخمین میزان مهارت حیاتی هستند . در زبان ایتالیایی نیز برای خارجی زبان ها آزمون های متعددی مانند آزمون چیلز و آزمون چلی مورد تایید دولت و دانشگاه های ایتالیا می باشند . آزمون مهارت آلفا تست نیز برای تخمین میزان مهارت در رشته های پزشکی و معماری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند گرفته می شود .

آزمون سفارت ایتالیا  یا آزمون CILS

این آزمون توسط Universita per Stranieri di siena  طراحی شده است مورد قبول وزارت امور خارجه  ایتالیا می باشد و توسط اکثر دانشگاه های و مراکز آموزشی ایتالیا مورد قبول می باشد. این آزمون که دارای ۴ سطح فوق مبتدی ، مبتدی ، متوسط و پیشرفته می باشد .

در ایران زبان آموزان ایتالیایی می توانند پس از شرکت در آزمون سفارت و کسب نمره قبولی ویزای ایتالیا جهت ادامه تحصیل در این کشور را اخذ نمایند . البته لازم به ذکر است این متد به ۲ صورت

۱- شرکت در کلاس های سفارت به صورت ترمیک و گرفتن نمره قبولی پس از هز ترم

۲- شرکت در آزمون جامع که  هر سال برگزار شده و در صورت گرفتن نمره قبولی ویزای ایتالیا داده می شود

در حال حاضر برای قبولی در این آزمون باید 4 کتاب نوو اسپرسو از 1 تا 4 را به طور کامل آموخت .

امتحان CELI

امتحان مشابه دیگه ای هم توسط دانشگاه دانشجویان خارجی شهر پروجا (Università per Stranieri di Perugia)، برگذار میشه به نام  CELI (Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana)، که اونم تو پنج سطح، واسه دانشجویان خارجی برگذار میشه. این آزمایش بر اساس استانداردهای اتحادیه اروپاست و شرکت کنندگان باید قادر باشن تو هر وضعیت و موقعیتی حداقل ارتباط لازم رو برقرار کنن و شامل خوندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن میشه.

این آزمون نیز مانند آزمون چیلز میتواند به عنوان مدرک آشنایی با زبان ایتالیایی لحاظ شود . هر چند در سال های قبل این سفارت برای قبول کردن این مدرک بسیار سخت گیر بوده است .

آلفا تست

آلفا تست نام یک انتشارات در ایتالیا  در شهر میلان است که کتابهایی را جهت آمادگی شرکت در آزمون های ورودی رشته هایی که دارای ظرفیت محدود میباشند تدوین کرده است. این کتابها عموما شامل 3 جلد میشوند که شامل مباحث آموزشی و نمونه سوال میباشند.

آزمون آلفا تست برای شرکت کنندگان در رشته های پزشکی و معماری اجباری هست . این آزمون میزان مهارت زبان آموزان را در رشته تخصصی خودشان می سنجد .

آموزش زبان ایتالیایی  اغلب در مراکز آموزشی صورت می گیرد و این مراکز در ایران سفارت و مدرسه pietro della valle ایتالیایی می باشد. شما می توانید با ثبت نام در سایت توآموز به یادگیری زبان ایتالیایی کتاب نوو اسپرسو  به صورت غیر حضوری و اینترنتی  بپردازید . همچنین می توانید از کلاس های خصوصی زبان ایتالیایی با قیمت مناسب و اساتید برتر استفاده کنید .

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید . 

خروج از نسخه موبایل